200 éve,1825. február 18-án,(a mai Rév)Komáromban született Jókai Mór (eredetileg Ásvay Jókay Móric) magyar író, költő, újságíró, grafikus, politikus,természettudós.A kőszívű ember fiai című regényét mindenki ismeri (legalább filmről),aki járt általános iskolába.
Fiatalon grafikus szeretett volna lenni (bár már ekkor is írt rövid verseket),az irodalmi életbe azonban előbb 1843-ban,majd 1846-ban robbant be,ekkor kötelezte el magát végleg az irodalom és az újságírás mellett (1846-ban az Életképek főszerkesztője lett).Ugyanebben az évben tette le ügyvédi vizsgáját,valamint a Tízek Társaságának,majd a Pilvax-asztalnak is tagja lett,akikkel együtt részt vett az 1848. március 15-i eseményekben,majd a szabadságharcban is,ami miatt bujdosni kényszerült,míg első felesége,Laborfalvi Róza,nem szerzett neki egy komáromi (Klapka-) menlevelet.Bár 1861-ben sajtóvétség miatt börtönbe került,már ekkor tagja lett az újjáalakult országgyűlésnek,egészen 1896-ig,és nagy szerepe volt a kiegyezésben is.Erzsébet királyné (Sissi) kedvenc írója volt.
Üstökös című lapjához előbb saját maga,majd idősebb Jankó János készített rajzokat.Természettudósként se volt utolsó,a nyarakat sokszor svábhegyi vagy balatonfüredi villájában töltötte.
Kétszer nősült:1848-tól 1886-ig Laborfalvi Róza,majd 1899-től 1904-ig Nagy (eredetileg Grósz) Bella színésznők férje volt.
A leghíresebb barátsága Petőfi Sándorhoz fűzte,de találkozott Ady Endrével is,így összeköti a XIX. és a XX. századi irodalmat.Bár regényei által lett a legismertebb,de verseit és novelláit is érdemes olvasni.
Legalább idén,a Jókai Mór-emlékévben,olvassunk el tőle néhány drámát,regényt,novellát vagy verset,esetleg nézzük meg egy-két regényének filmadaptációját!